- Која је јединична цена?
- Изаберите Јединице
- Приказ цена
- Разлике у квалитету
- Како се израчунава?
- Примери
- Пример 1
- Пример 2
- Референце
Јединична цена за један артикал је трошак за једну јединицу мере ставке, која се продаје у мањој или већој количини од тог појединачног јединице. Цена одређеног броја јединица предмета дели се са бројем јединица да би се пронашла јединична цена тог предмета.
Јединице могу бити појединачни предмети, попут колачића у кутији, или могу бити пондерисане количине, попут грама или килограма. На пример, да нађете јединичну цену супе од 12 унци чија је цена 2,40 долара, делите 2,40 долара на 12 унци да бисте добили јединствену цену супе, која би била 0,20 долара за унцу.
Извор: пекелс.цом
Често пута желите да одредите која је од две дате ставке „најбоља куповина“. У таквим случајевима се проналази јединична цена сваког предмета и затим се упоређују њихове јединичне цене. Артикал са најнижом јединичном ценом сматра се „најбољом куповином“.
Обично се поставља на полицу испод производа. Етикета на полици приказује укупну цену производа и јединичну цену за храну.
Која је јединична цена?
Јединична цена помаже потрошачима да упореде цене запакованих производа када се ти производи не продају у једнаким количинама. Можете погледати предмете на полици заједничког супермаркета и видећете да се сваки приказује по одређеној цени.
Међутим, та цена односи се на целокупно паковање, што може отежати поређење различитих величина истих производа.
Јединична цена говори купцима колико плаћају за сваку јединицу у пакету, пружајући им могућност да упореде јабуке и јабуке.
Изаберите Јединице
Јединица коју трговац одабере као основу за јединичну цену зависи од начина паковања и продаје производа.
Ако се продаје по тежини, у смерницама се каже да трговац може користити граме, килограме или 100 г јединица.
Ако се продаје по сувој количини, користите литре или 100мл јединице. Када се продају у течним количинама, користе се кварти, галони, литри или 100мл јединице.
Ако се продаје по површини, попут тканине или траве, користите квадратне центиметре, квадратне ноге, квадратне метре или квадратне центиметре.
Ако се производ продаје бројем, јединица је свака појединачна ставка у паковању.
Без обзира на јединице које трговац одабере, цене морају бити приказане у конзистентним јединицама за сличне производе. У продавници не би требало да цене сок од поморанџе у литрима, већ сок од јабуке у литрама.
Приказ цена
Јединствене цене веће од долара треба идентификовати само до најближег пара. На пример, 20-килограмска врећа псеће хране која се продаје за 26,79 долара имала би откупну јединичну цену од 1,34 долара по килограму, иако је стварна цена по килограму 1,33395 долара.
За јединичне цене мање од долара, смернице омогућавају трговцима да прикажу јединичне цене до најближег пенија или до најближе десетине пенија. Али шта год да буде изабрано, мора бити доследно у целој продавници.
Разлике у квалитету
Мора се узети у обзир да се постављањем јединичних цена не води рачуна о квалитети производа. Брендирани производи често имају знатно веће јединичне цене од генеричких или продајних марки.
Купац ће одлучити да ли је разлика у квалитети вредна разлике у цени.
Како се израчунава?
Математичка формула која се користи за израчунавање јединичне цене је следећа: Јединствена цена = Артикал цена / количина.
Јединична цена је оно што омогућава купцу да на први поглед сазна која је најбоља куповина: ако је 20-килограмска врећа псеће хране која се продаје за 13,95 долара, или торба од 15 килограма која се продаје за $ 10,69.
Да бисте постигли јединичну цену, једноставно поделите цену пакета по броју јединица које садржи.
У горњем примјеру, врећа од 20 килограма која се продаје за 13,95 долара има јединичну цијену од 69,75 центи по килограму, док торба од 15 килограма која се продаје за 10,69 долара има јединичну цијену од 71, 27 центи по килограму.
Иако је пакет од 20 килограма скупљи, пакет од 15 килограма је скупљи по јединици.
Новац можете уштедети ако упоредите трошкове исте хране у контејнерима различитих величина или различитих марки.
Примери
Пример 1
Сцотт заиста воли чоколадне шипке и жели да постигне што бољи договор о њима. Да ли је боље за њега да купи три бара за 2,25 долара или сваки за 0,79 долара?
Да би Сцотт донео најбољу одлуку о ценама, у првом случају мора да одреди цену чоколадице, поделивши укупну цену од 2,25 долара између три шанка. 2,25 УСД / 3 = 0,75 УСД.
То му омогућава да упореди две јединичне цене, што Скоту јефтиније купује три чоколадице за 2,25 долара. То је зато што свака кошта 0,75 долара у односу на 0,79 долара, коштала би их и ако бисте их купили одвојено.
Понекад се храна упакована у величину „џиновске“ или „породице“ може чинити најбољом куповином. Можда ћете помислити да куповина великог контејнера неће коштати два или три мања паковања.
Међутим, већи контејнери не коштају увек мање од мањих. Важно је погледати јединичну цену и упоредити ову цену.
Пример 2
Бецки једе житарице за доручак свако јутро. Да ли би било боље да купи кутију од житарица од 550 грама за 2,50 долара или кутију од 1 килограма за 5,00 долара?
Да бисте то учинили, прво морате израчунати цену по граму кутије од 550 грама. То се постиже дељењем цене кутије са 550, захваљујући једноставном правилу три.
Цена грама житарица за прву кутију би тада износила: 2,50 УСД / 550 гр. = 0,004545 долара.
Затим се израчунава цена по граму кутије од 1 килограм (1000 грама), поново примењујући правило три.
Цена грама житарица за другу опцију кутије тада би била: 5,00 УСД / 1000гр. = 0,005 долара.
Прорачунавањем цене по граму сваке кутије житарица, Бецки схвата да је за њу повољније купити кутију од 550 грама.
Референце
- Цам Мерритт (2019). Како функционишу цијене јединица? Мала предузећа - Цхрон.цом. Преузето са: смаллбусинесс.цхрон.цом.
- Универзитет у Масачусетсу (2019). Цена по јединици. Преузето са: умасс.еду.
- Универзитет Алберта (2019). Цена по јединици. Преузето са: ситес.уалберта.ца.
- Туториалспоинт (2019). Проналажење јединичне цене. Преузето са: туториалспоинт.цом.
- Вики Хов (2019). Како израчунати и упоредити цене јединица у продавници. Преузето са: викихов.цом.